Observera att denna nyhet är äldre än 10 månader och att innehållet därför kan vara inaktuellt.

Ny app för frånvarorapportering av elev i gymnasiet

Från årsskiftet ska du som vårdnadshavare frånvaroanmäla ditt barn i en ny app. Appen heter IST Home Skola och finns att ladda ner till alla smarta telefoner. Appen börjar användas vid terminsstart vårterminen 2022.

Vad behöver jag göra? Ladda ner appen IST Home Skola till din telefon. Appen går att ladda ner via App Store eller Google Play. Du kan också gå in i appbutiken på telefonen och söka på ”IST Home Skola”. Logga sedan in med Mobilt BankID.

Om du har frågor eller funderingar

Information om hur appen fungerar finns på IST:s webbplats: IST Home Skola är appen för schema och frånvaro – IST Home

Har du frågor och funderingar? Kontakta Växjö kommuns Kontaktcenter 0470–410 00

Senast uppdaterad: 16 februari 2022