Observera att denna nyhet är äldre än 10 månader och att innehållet därför kan vara inaktuellt.

Årets UF-skola 2022

Kungsmad tog hem priset som Årets UF-skola 2022

Dagen startade på Växjö Konserthus 8.30 och invigde tävlingsdagen med stampande fötter, klappande händer, viftande ballonger och ett traditionsenligt konfettiregn utav Isabella Hilmersson och Marija Radulovic på UF Kronoberg. Sedan dessa har dagen gått i full fart sedan de första tävlingarna startade klockan 9.00.

Under dagen har mer än 150 elever tävlat i de tio olika tävlingskategorierna, dagens vinnare kommer få presentera UF Kronoberg i samband med SM i Ung Företagsamhet som arrangeras i Göteborg senare i vår. Förutom att involvera elever från hela länet så deltar även lärare och fler än 70 jurymedlemmar från privat och kommunal sektor, med deltagare från hela länet. 

"Det har vibrerat i luften hela dagen, elevernas förväntan, lärarnas pepp och så jurymedlemmarnas engagemang. Det är otroligt!"
- Marija Radulovic, Ung Företagsamhet Kronoberg

Priset togs emot av Ingela Kjellsson, UF-samordnare och Linda Mangialardo, lärare på Kungsmadskolan!

UF
KU UF

Complice UF och JMS Moto UF

KU UF

Linda Mangialardo och Ingela Kjellson

KU UF

Ingela Kjellson, Linda Mangialardo och Patrik E Perslow från Ljungby Rotaryklubb som var tävlingsvärd och delade ut priset

KU UF
KU UF
Senast uppdaterad: 23 mars 2022