Observera att denna nyhet är äldre än 10 månader och att innehållet därför kan vara inaktuellt.

Tider för studentutsläppen 2023

Nu närmar sig studenten 2023. Här hittar du tider för studentutsläppen på Katedralskolan, Kungsmadskolan och Teknikum.

Kungsmadskolans tider för studentutsläpp den 13 juni 2023.

Teknikums tider för studentutsläpp den 14 juni 2023.

Katedralskolans tider för studentutsläpp den 15 juni 2023.

Inför besöket på skolan

Studentdagen är en glädjens dag och studenternas familjer och vänner är självklart en viktig del i firandet. Som traditionen bjuder kommer det samlas många människor kring skolorna och för allas trivsel och trygghet tänk på att följa skyltar och eventuella avspärrningar. Om möjligt lämna bilen hemma då det kan vara ont om parkeringsplatser vid skolorna. Parkera endast på angivna platser.

Senast uppdaterad: 2 juni 2023